مدیریت

حل مشکلات موجود

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

بی مقدمه، اگر علت عقب‌رفت، شکست یا نابسامانی کسب و کارهای موجود در جامعه ایرانی را بررسی کنید، چه به صورت شهودی و چه به صورت عینی، ریشه‌ي این موارد و مشکلات را در دو دسته کلی می‌توان تقسیم‌بندی کرد. به نظرم این دو دسته کلی برای مرتفع شدن فقط نیاز به یک حرکت جدی دارد. این حرکت چیزی نیت جز خودسازی. اما این دو دسته چه چیزهایی هستند:

  • عدم وجود دانش فردی کافی و یا به روز نبودن دانش فردی
  • عدم درک درست تعاریف و واژه‌ها در ارتباطات فردی و اجتماعی

مثال می‌زنم تا موضوع کمی روشن‌تر شود. فردی نمی‌تواند به درستی از منابع در اختیار خود استفاده کند، فردی نمی‌تواند به درستی تصمیم بگیرد، در رویارویی با مشکلات دچار تزلزل می‌شود، چطور باید برای آینده تولید برنامه ریزی کرد، مشتری‌ها خریدشان همراه با بهانه‌جویی زیاد است، به درستی نمی‌توانیم در رابطه زندگی خانوادگی ارتباط ایجاد کنیم و مثال‌های دیگری که همگی مربوط به نیاموختن افراد است. خیلی از مشکلات و مسائل با یادگرفتن مواردی مانند علوم مدیریت، ارتباطات و یا علوم آمار و ریاضیات قابل حل است. متاسفانه در مدارس نیاموختی که از خیلی دروس باید در آینده خود بهره‌برداری درست کنیم. مطالبی را یاد داده‌اند ولی اینکه چطور باید از آنها استفاده کرد را خیر و این باعث شده تا خیلی ها فکر کنیم که فلان موضوع یا درس به چه دردی می‌خورد.

گاهی هم مشکل در عدم درک صحیح وازه‌هاست. بین اعتماد به نفس و عزت نفس، تفاوت زیادی هست. بین موفقیت و نتیجه‌گیری سریع  نسبی تفاوت هست. بین اینکه درآمدزایی کنیم با اینکه رشد ایجاد کنیم تفاوت هست. واژه‌ها در ذهن افراد مفاهیم مختلفی دارند. خضوع و خودمانی بودن برای افراد معانی مختلفی دارند و این تفاوت در درک واژه‌ها باعث می‌شود تا خیلی‌ها در تعامل با دیگران دچار مشکلات مختلفی شوند. در واقع تعاریف بسیاری از واژه‌ها، نتایجی هستند که از درک شخصی به وجود آمده‌اند و در مسیر تربیت خانوادگی و اجتماعی این مفاهیم به ارث می‌رسند و ناخواسته اکتساب می‌شوند. برای خیلی از افراد ثروت فقط یک مفهوم حسرت‌آور است و برای برخی‌ها یک واژه انزجارآور و برای برخی‌ها حتی نشانه‌ای از جهنم و بدنامی است و برعکس برای بعضی‌ها، نشانه و مفهوم ایمان و بهشت و مومن بودن.

اما همه‌ی این موارد برای اینکه برطرف شود، به نظر من فقط باید در بستر آموزش و تبادل دانش ها برطرف شود. افرادی که نسبت به افزایش دانش خود اقدم می‌کنند و توسعه فردی را جدی می‌گیرند، مسلما تغییرات زیادی در مسیر مثبت به دست خواهند آورد. به همین دلیل معتقدم برای ساختن کسب و کار و ارتباطات موفق لازم است تا همه‌ی افراد بر روی توسعه فردی خود سرمایه‌گذاری کنند. این موضوع حتی از ایجاد شغل و منبع درآمد و حتی از ایجاد یک رابطع عاطفی و عاشقانه هم واجب‌تر است، چون تمام این‌موارد را تحت تاثیر قرار خواهد داد. برای ایجاد این تغییر و برای اینکه بتوانیم بسیاری از مشکلات موجود در مسیر زندگی را برطرف کنیم، لازم است تا دو کار را به طور مداوم انجام دهیم.

اول مطالعه و دوم آموزش. بی جهت نیست که بزرگان گفته‌اند: ز گهواره تا گور دانش بجوی.

اگر به دنبال ایجاد رشد و تعالی در خودتان هستید باید برای این دو برنامه ریزی کنید و به آنها پایبند و متعهد باشید. در غیر اینصورت هیچ اتفاق خوبی نخواهد افتاد و حتی ممکن است شرایط از این هم بدتر و ناخوشایندتر باشد.

اگر موافق هستید دست به کار شوید و اگر مخالف هستید، نظرات خودتان را در زیر همین نوشته برای بقیه ارسال کنید تا بفهمیم کجای کار دچار مشکل هستیم.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − پنج =

دکمه بازگشت به بالا