بازاریابی، فروش و تبلیغات
موضوعات داغ

سرمایه گزاری در قبرس شمالی

شاید راحت ترین کشور در حال حاضر برای مهاجرت ایرانیان قبرس شمالی باشد.

سرمایه گزاری در قبرس شمالی ، یکی از آن بحث‌هایی است که در حال حاضر بسیار گرم و داغ است. بحثی که سر آن صحبت های زیادی مطرح است.

میزان رشد، میزان امنیت سرمایه‌گزاری، نرخ بازگشت سرمایه و ارزش های افزوده برای این سرمایه گزاری، سرفصل‌های اصلی هستند که باید در سرمایه گزاری در قبرس شمالی به آنها توجه کرد.

اگر بخواهیم شرایط را از نگاه غیر اقتصادی بررسی کنیم با این موارد روبرو هستیم:

شما به طور جدی به دلایل مختلف که اکثرا ریشه در نیازهای اولیه یا مثلث مازلو دارند، تصمیم به مهاجرت می‌گیرید. در این شرایط شاید سرمایه گزاری برای شما اصلا اهمیت نداشته باشد. شما فقط به دنبال راهکار خروج از زادگاه خود هستید. افسوس!

برای خروج کشورها و روش های مختلفی پیش روی شماست و هر کدام ریسک های خود را دارند که در این مقاله به آنها نمی پردازم. اما قبرس شمالی در این وضعیت چگونه است. خیلی ساده و سرانگشتی باید گفت در چنین وضعیتی شاید مطمئن‌ترین و راحت ترین کشور برای خروج قبرس شمالی باشد. باید بپذیریم مهاجرت همه چیز را یکجا ندارد. مهاجرت به یک کشور، سرمایه بالا می‌خواهد و در ازای آن ممکن است امکانات و شرایط خاصی ارائه نکند. یک کشور ممکن است اعتبار بالا داشته باشد ولی سرمایه های بالایی بخواهد. برای مثال اعضای اتحادیه اروپا به مهاجرین از طریق خرید ملک با حداقل 250 هزار یورو اقامت می‌هد. همه کشورهای جهان اقات دائم در بدو ورود صادر نمی کنند و حداقل پنج سال شما را در شرایط بلاتکلیف نگه می دارند تا پایداری و قانونمندی شما را بسنجند. قبرس به شما با خرید ملک بر اساس نفرات شما و نه ارزش ریالی این اقامت موقت را می دهد و بعد از پنج سال با داشتن حداقل 120 هزار پوند سرمایه اجازه اقامت دائم می دهد. این یعنی شرایط برای مهاجرت با سرمایه های پایین یا متوسط از هر جای دیگر حتی ترکیه هم بهتر است. از طرف دیگر این خرید می تواند از طریق پیش پرداخت و اقساط باشد. اگر در تهران ساکن باشید می توانید قیمت ملک را با قبرس شمالی مقایسه کنید. در قبرس در مهر ماه 1400 متوسط خرید آپارتمان به ازای هر متر مربع 1000 پوند می باشد که با ارز فعلی برابر تقریبا هر متر 38 میلیون تومان است. در تهران برخی مناطق ملک از 18 میلیون تومان شروع می شود و تا مبالغ بالا متغیر است. اکثر ساختمان ها امکانات رفاهی کامل ارائه می کنند و مالکیت شما ثبتی و قطعی است.

شاید راحت ترین کشور در حال حاضر برای مهاجرت ایرانیان قبرس شمالی باشد.

اما از بعد دیگری که مهاجرت مطلق به عنوان هدف در نظر نگیریم، مبحث سزمایه گزاری در قبرس شمالی است.

فرض کنید ملکی به ارزش 4 میلیارد تومان در اختیار دارید و اجاره داده اید. این ملک در منطقه سکونت من ماهانه 2 الی 3 میلیون اجاره و رهن بین 100 تا 200 میلیون تومان دارد که با نرخ سود بانکی جمعا در ماه برای شما چیزی حدود 5600000 هزار تومان در بهترین حالت در آمد دارد. حال در برخی مناطق قبرس شمالی با این مبلغ می‌توانید آپارتمانهایی خرید کنید که آماده تحویل هستند و می توانید آنا را اجاره دهید. در کمترین حالت اجاره ماانه چنین ملکی در قبرس برابر 200 پوند یعنی معادل 7600000 تومان در ماه است. نوسانات ارز به دلیل اینکه ملک خود را بر اساس پوند انگلیس (یکی از پایدارترین ارزهای جهان) خرید می‌کنید در حداقل خود قرار دارد. سالانه رشد ارزش ملک بین 7 تا 18 درصد است.

امنیت سرمایه گزاری در قبرس از طریق ثبت رسمی ملک به نام خریدار تضمین می شود. برای اثبات این موضوع به این توجه نمایید که سرمایه گزارانی در بخش ساخت و ساز از کشورهایی مانند انکلیس، آمریکا، اسرائیل در قبرس شمالی حضور پیدا کرده اند. خریداران و سرمایه گزاری در بخش املاک نیز از ملیت ها و کشورهای مختلفی حضور دارند. در قبرس شمالی ملیت هایی مانند فرانسه، انگلیس، روسیه، نروژ، سوئد، آمریکا به وفور دیده می‌شوند. این یعنی احتمال امنیت در این سرمایه گزاری بالاست. بازگشت سرمایه نیز از طریق فروش مجدد ملک در هر طمان قابل انجام است. با این تفاوت که فروش ملک باعث می شود تا شما اقامت خود را از دست بدهید و اینکه با تسویه حساب کامل با فروشنده اجازه دارید ملک خود را بفروشید. به این دو موضع دقت کنید.

آینده سرمایه گزاری در قبرس شمالی

اگر به دنبال این هستید تا شرایط زندگی و جامعه را درباره قبرس بدانید این مقاله را مطالعه کنید.

به طور خلاصه امنیت در قبرس شمالی برای سرمایه گزاری شرایط خوبی در حال حاضر دارد و این ریسک بر اساس تغییر قوانین هر کشوری وجود دارد که شرایط اقامت تغییر کند. اما با توه به صدور سند مالکیت، شما دچار بحران از دست دادن سرمایه نخواهید شد. اما سوال اینجاست آینده در قبرس شمالی برای سرمایه گزاری چطور خواهد بود. چند حالت را در نظر بگیریم:

  • قبرس شمالی عضو رسمی اتحادیه اروپا به شکل یک کشور مستقل شود
  • قبرس شمالی با قبرس جنوبی که عضو اتحادیه اروپاست به تفاهم و اجماع برسد
  • قبرس شمالی به همین شرایط ادامه دهد و توسعه خود را پیش ببرد و بر اساس پیش بینی های بسیاری از متخصصان، روند توسعه دبی را عملیاتی کند.

در هر سه حالت به نظر میرسد وضعیت آینده این کشور روشن است و رشد خوبی را خواهد داشت. در موضوع جنگ داخلی مجدد هم باید این احتمال را نزدیک به صفر در نظر گرفت. هر مقدار میزان سرمایه گزاران بین المللی افزایش یابد این احتمال کمتر خواهد شد و امنیت افزایش خواهد یافت.  از سوی دیگر نیروهای سازمانهای بین المللی در قبرس شمالی و جنوبی همیشه برای حفظ صلح و امنیت متداوم حضور داشته اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 9 =

دکمه بازگشت به بالا