مدیریت

تمرکز،رسمیت و پیچیدگی در سازمان

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

سازمان ها دارای سه ویژگی تمرکز,رسمیت و پیچیدگی هستند. تعادل در این ویژگی ها بر اساس تئوری های علمی مدیریت می تواند باعث افزایش راندمان و کاهش هزینه ها شود. سازمانی که رسمیت درست ندارد مسلما تمرکز بالایی دارد و سازمانی که تمرکز پائین دارد پیچیدگی نا مشخص دارد. سازمان خود را از این سه منظر بررسی کنید و سپس تصمیم بگیرید. بسیاری از کارفرماها شکایت از مشغله های بالا در سازمان خود دارند که دلیل آن نبودن اختیار کافی و درست است که تمرکز را افزایش می دهد.

چند ماه قبل این نوشته را در کانال تلگرام منتشر کردم و برخی از افرادی که به نوعی آنرا مطالعه کرده بودند از این نوشته ابراز ناراحتی کرده بودند که چرا مطالب پیچیده بیان می شود. از آن پس نوشته هایی منتشر نمودم که کمتر جنبه علمی داشته باشد و زبان آن عام باشد. خب! اعتراض وارد است. فردی که مطالعات آکادمیک و تخصصی نداشته است، باید هم از این موضوع اعلام نارضایتی کند. امّا، گاهی لازم است تا با چنین مواردی در مدیریت سازمان روبرو شویم تا به ارزش آموزش بیشتر پی ببریم و متوجه این موضوع شویم که مدیریت نیز مانند علوم دیگر دارای پیچیدگی های مربوط به خودش می باشد و امری سلیقه ای یا سرسری و گذرا نیست.  بعد از گذشت این مدت تصمیم گرفتم تا این مفاهیم را به زبان ساده تری بازگو کنم، شاید دوستانی علاقه مند باشند و مطالعه ای در زمینه سازمان خود داشته باشند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تعاریف پایه:


  1. مدیریت: دکتر علی رضائیان مدیریت را اینگونه تعریف می کند: ” مدیریت فراگرد به کارگیری موثر و کارآمد منابع مادی و انسانی بر مبنای یک نظام ارزشی پذیرفته شده است که از طریق برنامه ریزی، سازماندهی،بسیج منابع و امکانات، هدایت، و کنترل عملیات برای دستیابی به اهداف تعیین شده، صورت می گیرد.” خوب این مفهوم را ساده تر کنیم. در یک شرکت، سازمان یا مجموعه یک نفر هست که تلاش می کند تا از تمام چیزهایی که در اختیار دارد، تمام استفاده را ببرد تا اینکه بتواند مجموعه را موفق کند و  نهایتاً یک سری نتیجه دلخواه که دنبال آن می باشد، به دست آورد. این فرد مدیر است و در حال مدیریت کردن است. برای اینکه بتواند مدیریت کند  برنامه ریزی می کند، ارتباطات می سازد، پول خرج می کند، مواد اولیه تهیه می کند، مشتری پیدا می کند، خبر رسانی می کند، به افراد می گوید که چه کاری را انجام دهند و آنرا چگونه انجام دهند و به طور مداوم همه چیز را بررسی می کند و زیر نظر دارد تا اگر موردی نا خواسته پیش آمد آنرا کنترل کند تا کارها از چرخه ای که ساخته است خارج نشوند و برای انجام همه این کارها به برخی چیزها هم اعتقاد دارد و همیشه آنها را رعایت می کند، چون برایش دارای ارزش و اهمیت هستند. این ارزش ها وابسته به فرهنگ، تمدن و تربیت جامعه ای دارد که فرد در آن رشد کرده است.
  2. سازمان: سازمان مجموعه ای از افراد هستند که کناریکدیگر برای رسیدن به یک هدف مشخص کار می کنند. این کارکردن دارای برنامه ریزی مشخص است و افراد دارای تقسیم کار هستند. این دورهم بودن و کارکردن افراد، آگاهانه است و دارای هماهنگی است و این افراد از دیگران قابل تشخیص هستند. افرادی که در این گروه قرار ندارند، جزو این دسته نیستند و خارج از مرز قرار دارند. پس به طور خلاصه سازمان این مشخصات را دارد: اجتماعی است، آگاهانه است، هدف مشخص دارد، مرز دارد، دارای برنامه و شیوه تعامل بین افراد و دارای یک ساختار مشخص است.
  3. ساختار سازمان: ساختار یکی از اجزای یک سازمان است. در واقع هر سازمانی دارای این جزء است. این بخش سازمان دارای سه عنصر اصلی است: پیچیدگی، رسمیت و تمرکز. بنابراین سازمان دارای این سه بعد است که به مجموع آنها ساختار می گوئیم. این ساختار بسته به نوع هر سازمان دارای اندازه های مختلف از عناصر می باشد. یک سازمان تمرکز بیشتری دارد و یک سازمان رسمیت بیشتر.

در نوشته های بعدی این مفاهیم را کامل تر توضیح خواهم داد و راهنمایی هایی برای درک بهتر مطلب خواهم داشت.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

ساختار سازمان شامل سه عنصر اصلی است: تمرکز،رسمیت و پیچیدگی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =

دکمه بازگشت به بالا