برند و برندسازی

برند گوچی، از آغاز تا به امروز

یک برند که با هویت ما برتر هستیم مشتریانش گره خورده است

برند گوچی ، از آن دسته برندهایی است، که هرگاه صحبت از لاکچری بودن و گران قیمت‌ها به وسط بیاید، حتماً اسمش را می‌شنوید.

برند گوچی / اولین شعبه گوچی در نیویورک 1953
برند گوچی / اولین شعبه گوچی در نیویورک 1953

یک برند که با هویت ما برتر هستیم مشتریانش گره خورده است و هویت موجود و یا گم شده خیلی‌ها در خواستگاه برتر بودن و ثروتمند بودن با این برند همراه است. چرا در مورد گوچی نوشتم:

برندها در تصور عموم برای گرانتر فروختن ایجاد شده‌اند که البته تصوری سنتی است. شاید در گذشته این جمله واقعیت داشت ولی در دنیای برندینگ امروزی لزوماً برندسازی برای فروش با قیمت بالاتر نیست. شاید بتوانیم بگوئیم، برندسازی امروز بیشتر متمرکز بر حفظ فاصله با رقبای موجود در بازار و ایجاد وفاداری پایدار از طرف مشتریان مشخص است. برند گوچی برندی است که به مرور خود را بین لاکچری را ثابت کرد و امروز اگر قیمت بالایی برای محصولاتش دارد، به خاطر جایگاه ویژه ای است که ایجاد کرده است.

تداوم در ارائه محصولات با ویژگی‌های مشخص و انجام تعهدات و وعده‌ها به طور دائم و پیوسته باعث شده تا این برند جایگاه ارزشمند امروز را برای خود به دست آورد.

برند گوچی توسط گوچیو گوچی در سن ۴۰ سالگی و در سال 1921 پایه‌گذاری شد.

برند گوچی
برند گوچی

فلورانس خواستگاه فرزندی خلف و پرتلاش در صنعت مد ایتالیا شد. دبل G موجود در نماد این شرکت هم ابتدای نام و فامیل بنیانگزار این برند است. البته این لوگو در ابتدا وجود نداشت و بعد از درگذشت بنیانگذار گوچی و توسط فرزندانش در سال 1960 طراحی شد که به احترام نام بنیانگذار آن است. در انتخاب نام لزوماً به دنبال ایجاد یک معجزه، یک حقیقت پیچیده و یا یک شگفتی نبوده است. گوچی مستقیماً می‌رود سراغ اصل مطلب. یعنی رویارویی با خواسته‌ها و نیازهای مشتری و دست‌یابی به رویاهای شخصی.

برند گوچی / بنیانگزار گوچی و خانواده اش
برند گوچی / بنیانگزار گوچی و خانواده اش

برند گوچی، از آغاز تا به امروز

گوچی هرچند که در ایتالیا کار خودش را آغاز کرد و این کشور سابقه و ادعای طولانی در فشن و مد داشت، ولی الهام اولیه گوچی از فعالیت افراد دیگر در کشورهایی مثل انگلیس و فرانسه به وجود آمده بود. او کارش را با تولید چمدان و کیف های دستی جذاب و با کیفیت شروع کرد. جذابیت داستان این برند اینجاست: گوچی قبلاً هیچ فعالیتی در زمینه تولید چمدان و کیف انجام نداده بود ولی به خاطر شغلی که داشت و علاقه‌اش به لوازم شخصی افراد مشهور و دیدن آنها متوجه نیاز مشتریان شد. او خوب دیدن را بلد بود. گوچی یک اپراتور آسانسور در هتل ساووی لندن بود. اپراتور آسانسور کسی بود که لوازم مسافران را در آسانسور می‌گذاشت و مهمان را تا اتاقش راهنمایی و همراهی می‌کرد و لوازم او را برایش به اتاق می‌برد. گوچی، افراد مشهوری مانند چرچیل و مریلین مونرو را همراهی کرده بود و وسایل شخصی آنها را دیده بود.

برند گوچی / بنیانگذار گوچی
برند گوچی / بنیانگذار گوچی

برند گوچی به جایگاهی رسیده است که Chainz یکی از رپرهای معروف بین المللی می‌گوید:

وقتی من بمیرم ، مرا در فروشگاه گوچی دفن کنید.

اولین محصول تولیدی این برند، کیف‌های چرمی بود با قابلیت جدا شدن بود که به زین اسب‌ها وصل میشد. گوچی این محصول را اختصاصاً برای اسب‌سواران ایتالیایی تولید کرد و جامعه‌ی هدفش را معلوم کرده بود. برند گوچی در مسیر توسعه، اولین شعبه خود را در سال 1953 و در شهر نیویورک افتتاح کرد که گوچی در همان سال درگذشت. بعد از او پسرانش مسیر را ادامه دادند و گام‌های بزرگی برای توسعه برند گوچی برداشتند. آنها هدف خود را بازیگران مشهور هالیوود در نظر گرفتند و برند گوچی را در بین آنها به شکلی قدرتمند و پیوسته تبلیغ کردند.

کیف تولید شده با نام Huco Gucci توسط الیزابت تیلور استفاده شد. Grace Kelly ملکه موناکو برای اولین مرتبه درخواست کرد تا روسری چاپ شده برایش تولید شود. فلورا اولین چاپ روی روسری بود که توسط رودولفو گوچی، یکی از پسران گوچی انجام شد.

کمپین گوچی با حضور گریس کلی در شالوده فلور ، در کنار نوه اش ، شارلوت کازیراگی ، که با طراحی جدید همراه است.
کمپین گوچی با حضور گریس کلی در شالوده فلور ، در کنار نوه اش ، شارلوت کازیراگی ، که با طراحی جدید همراه است.

در دهه 1940 ایتالیا در کنترل و سلطنت فاشیستی بنیتو موسولینی قرار داشت که باعث شده بود تا چرم به سختی در دسترس باشد و به همین دلیل گوچی اکثر محصولاتش را با استفاده از ابریشم تولید کرد و در این دهه محصولات چرم گوچی بسیار محدود بود. در همین سالها برای اولین بار کیف‌های با دسته بامبو و بافت حصیری ارائه شد.

آوازه این برند به طور پیوسته در حال رشد بود تا اینکه در دهه 1980 رسوائی های پیوسته ای از اعضای خانواده گوچی باعث شد تا این برند در مطبوعات زبانزد شود و نهایتا تا مرز ورشکستگی پیش رود. در سال 1994 با حضور تام فورد به عنوان مدیر خلاق در بخش فروش این برند، شرایط مجدداً‌ تغییر کرد و در طی 5 سال فروش این برند 90 درصد افزایش یافت. یکی از اتفاق‌های عجیب و فراموش‌نشدنی صنعت مد جهان، کشته شدن Maurizio Gucci در لابی مرکز تجاری گوچی است که باعث شد این برند یک دوره سختی را پشت سر بگذارد. مائوریزیو شخصیتی است فعال که توانسته بود در سطح سیاسی به موفقیت‌های خوبی برسد و استخدام تام فورد برای رشد گوچی، ار تصمیمات هوشمندانه و موثر او بود. با روی کار آمدن مائوریزیو نیمی از سهام گوچی به شرکت بحرینی به نام اینوست کروپ واگذار شده بود که با اختلافات زیاد و به سختی توانست از شراکت با این شرکت خارج شود و برند گوچی را مجددا در اختیار بگیرد. بعد از کشته شدن وی توسط همسرش، تام فورد وارث گوچی شد و او هم در سالهای برند برند خودش را بنیان گذاشت و از گوچی جدا شد. در سال 1998 محصولات جین این برند با جیب‌های معروفش در لیست گینس به عنوان گرانترین شلوارهای جین ثبت شد.  از سال 2005 گوچی عضو یونیسف می‌شود و بخشی از درآمدهای خود را برای کمک به تامین آب آشامیدنی و آموزش و پرورش کودکان جهان سوم به این سازمان بین‌المللی می‌پردازد. فرآیند رشد ادامه داشت تا اینکه در سال 2006 فریدا جیانینی به جای تام فورد به عنوان مدیر خلاق وارد مجموعه گوچی شد و گوچی مسیر برندسازی خود را شروع کرد. از این سال به بعد رفتارهای گوچی منظم شده و مراحل برندسازی را طی می کند.

برند گوچی در سال 2017 اولین برندی است که در Westminster Abbey لندن،  میزبان نمایش مد در جهان می‌شود.

الساندرو میشل مدیر هنری برند گوچی در حال حاضر است و توانسته است طراحی های خلاقانه و خوبی را ایجاد کند. برند گوچی با موفقیت‌ها و تلاشهایی که انجام داد، امروز به عنوان یکی از موثرترین عوامل در شهرت ایتالیا و برندسازی این کشور به حساب می‌آید.

گوچی در حال حاضر در کره، ژاپن، فرانسه، ایتالیا، آمریکا، انگلیس و چند کشور دیگر شعبه‌ها و مراکز مد فعال دارد. گوجی در زمینه تولید کیف چرمی، عطر و ادکلن،‌چمدان، ساعت، جواهرات، وسایل ورزشی، کراوات و عینک فعالیت می‌کند. سرگذشت این برند بسیار آموزنده است و برای کسانی که در زمینه مد و فشن کار می‌کنند نکات آموزشی بسیار مفید و ارزشمندی دارد.

برند گوچی / gucci
برند گوچی / gucci

یکی از برنامه های تبلیغاتی برند گوچی در راستای حفاظت از حیوانات و در مسیر مسئولیت‌های اجتماعی برند:

برند گوچی
برند گوچی

Advertising Agency: DDB, Oslo, Norway
Copywriter: Tone Garmann
Art Director: Jens Petter Wærnes
Account Supervisor: Roald Ankerstad

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا