مدیریت

اسناد و مدارک الزامی استاندارد ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

با تغییر ویرایش استاندارد مدیریت کیفیت برخی از اسناد موجود در ویرایش سال ۲۰۰۸ به صورت اختیاری تغییر هویت دادند و در مقابل برخی از اسناد به عنوان الزام اضافه شده است. تعدادی از اسناد نیز به صورت غیر الزامی اعلام شده‌اند ک اگر در واقعیت نگاه کنیم، وجود آنها یک نیاز موثر و تاثیر گذار در اجرای درست مدیریت نوین است. یکی از این اسناد مربوط به شناسایی ذی‌نفعان سازمان می‌باشد. در کل بر اساس استاندارد جدید، مدیریت با دانش روز منطبق شده است و برخی نظرات مدیریتی در نظر گرفته شده است و مواری مانند دیدگاه: سازمان متشکل از گروه‌های قدرت می‌باشد، سازمان نیازمند مدیریت اقتضایی می‌باشد و نظریه‌هی دیگر مورد توجه قرار گرفته است. در این متن اسناد مورد نیاز ویرایش سال ۲۰۱۵ را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text]

اسناد و مدارک اجباری آنهایی هستند که از یک سازمان با استاندارد ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ خواسته می‌شود و انتظار می‌رود که آنها را در حال اجرا داشته باشد. به روشنی مشخص است که این ویرایش از استاندارد بیشتر بر روی عوامل موثر در بقای سازمان متمرکز است و کمتر بر روی تقسیم‌بندی وظیفه‌ای متمرکز است و چگونگی انجام کارها را بر اساس باورها و خودساختگی مشاغل مستقر کرده است. علّت این موضوع شاید تخصص‌گرایی افراد در کشورهای توسعه یافته باشد. در واقع اگر فرض را بر این منوال بگذاریم که نیروی مخصوص انبارداری در سیستم آموزشی یک کشور از قبل آماده شده باشد، دیگر نیازی نیست که وظایف و شغل این فرد را در اسناد رسمی معلوم کنیم، مگر اینکه با استانداردهای شغلی و آموزشی تفاوت داشته باشیم. به همین دلیل و با همین فرض این استاندارد بر روی مشاغل افراد کمتر تمرکز کرده است و مدیریت را به سمت مسائل موثر بر روی بقا هدایت می کند. مسائلی مانند عوامل تاثیرگذار در ارتباطات سازمان با ذی‌نفعان و یا مواردی که در فروش اثرگذار است و با توجه به اینکه تولید به صورت تخصصی انجام می‌گیرد و اکثر شرکتها به برون‌سپاری روی آورده‌اند، این استاندارد نیز بیشتر بر همین نیازها متمرکز شده است. در استاندارد جدید سعی شده است تا سازمان چابک‌تر از قبل باشد و بتواند بقای خود را در دنیای شدید رقابت حفظ کند. بخش زیادی از خواسته‌های این استاندارد، نیازهای برنامه‌های فروش را تامین می‌کند و البته باعث می‌شود تا سازمان به فراگیری دانش روز مدیریت و بازاریابی مجبور شود. در نوشته های بعدی راه‌کارها و توضیحات بیشتری برای هرکدام از این اسناد ارائه خواهم کرد. امّا یکی از نکات مهم این استاندارد که برای خود من بسیار جالب و پراهمیت است، توجه به برنامه‌های تحقیق و توسعه است. خیلی از سازمان‌ها به خصوص در کشور ایران و با توجه به تمرکز ارگان‌های دولتی مانند صنعت و معدن و تجارت بر روی فعال شدن واحدهای تخقیق و توسعه یا همان R&D، نسبت به راه‌اندازی چنین واحدهایی در سازمان خودشان کرده بودند و این موضوع باعث شده بود تا ارتباط این واحدها با دیگر واحدهای سازمانی به سختی اتفاق افتد و استانداردهای قبلی توجه خاصی به این مورد به عنوان یک فرآیند کلیدی نمی‌کردند و کمتر سازمانی این واحدها را به عنوان یک فرآیند رسمی و باارزش مورد توجه می‌دادند. در این ویرایش جدید، اسناد و سوابق تحقیق و توسعه الزامی است و این باعث می‌شود تا تدوین‌کنندگان اسناد استاندارد در سازمان‌ها به این واحدها به طور دقیق‌تر توجه کنند. این نوشته با هدف مرور کلی ویرایش جدید است و امیدوارم برای مشاوران و صاحبان کسب و کار کارآمد باشد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/4″][vc_btn title=”دانلود جدول” color=”black” i_align=”right” i_icon_fontawesome=”fa fa-cloud-download” add_icon=”true” link=”url:http%3A%2F%2Fzebhi-work.ir%2Fwp-content%2Fuploads%2F2019%2F06%2F%D8%AC%D8%AF%D9%88%D9%84-%D8%A7%D8%B3%D9%86%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D8%A7%D9%84%D8%B2%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%DA%A9%DB%8C%D9%81%DB%8C%D8%AA.pdf||target:%20_blank|”][/vc_column][vc_column width=”3/4″][vc_column_text]

برای دانلود و دریافت جدول از کلید مجاور می‌توانید استفاده نمائید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − شانزده =

دکمه بازگشت به بالا